Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Grybų šventė 2014 (skaityti)



Garso fonas: Baisogalas folk band ,, Armonikieriai ", leader Vilimas Malinauskas

Pasidalinkite su draugais:

Projekto parneris keitykla TOP EXCHANGE

Visos šio objekto panoramos: Grybų šventė (41)

Aprašymas

Varėnoje nušurmuliavo grybų tiltais ir tarmių raštais išmarginta Grybų šventė
Rūta Averkienė

Varėnoje nušurmuliavo tradicinė, šiemet jau devynioliktoji Grybų šventė skambiu pavadinimu „Grybų tiltai – tarmių raštai“.
Neabejotinai ir šiemet šventė pateisino Europos grybų sostine tituluojamo Varėnos miesto pavadinimą. Pati didžiausia Varėnos krašto šventė grybautojų, surinktų grybų, gausybės svečių iš Lietuvos ir užsienio, linksmybių ir dzūkiškų gėrybių skaičiumi Varėną vėl vienai dienai pavertė didmiesčiu.

Dvyliktasis grybavimo čempionatas grybų derliumi nenustebino
Įžanginė Grybų šventės dalis – Lietuvos grybavimo čempionatas - jau turi tradicijas. Šiemet jis šeštą kartą vyko grybinguose Marcinkonių kaimo miškuose prie Kastinio ežero ir, kaip ir kasmet, suviliojo daugybę grybautojų bei šiaip smalsuolių.
Šiemet dėl Varėnos rajono savivaldybės mero įsteigtos taurės varžėsi 25 komandos iš įvairių Lietuvos regionų – iš viso daugiau kaip šimtas grybautojų. Tik prieš startą dalyviai sužinojo, jog rinkti bus galima tik baravykus, raudonikius ir žaliuokes.
Į pušynėlius įsisiautę Marcinkonys dar skendėjo ryto miglose, kai vyriausiajam čempionato teisėjui, Varėnos rajono savivaldybės mero pavaduotojui Alvydui Valeišai septintą valandą pasveikinus visus dalyvius, paaiškinus taisykles ir šūviu į orą davus startą, azartiškiausius grybautojus į mišką palydėjo ne tik sirgaliai, bet ir šaunūs muzikantai.
Trejeto valandų grybavimo rezultatas – 40,7 kg grybų ir 107 baravykai.
Geriausiai grybų ieškoti sekėsi „Kremblių“ komandai iš Trakų rajono, Paluknio. Jie grybavimo čempionais tapo septintąkart. „Krembliai“ šiemet buvo pirmieji ir pagal rastų baravykų skaičių, ir pagal bendrąjį rastų grybų svorį: 11,76 kg grybų. Ši komanda ir iškovojo Varėnos rajono savivaldybės mero Vido Mikalausko įsteigtą ir juodosios keramikos meistro Petro Pretkelio sukurtą įspūdingą taurę. Antrąją vietą, taip pat abiejose rungtyse, laimėjo „Giminės iš Suvalkijos“, radę 20 baravykų bei prigrybavę 7,84 kg raudonikių ir žaliuokių. Tretieji pagal rastų grybų svorį liko „Grybų siaubai“, kuriems pasisekė aptikti 6,72 kg raudonikių ir žaliuokių. Tačiau ši komanda rado tik vieną baravyką. Už tai vilniečiai „Badziukai“, radę 14 baravykų, buvo tretieji baravykų ieškojimo rungtyje.
Sėkmingai iš miško grįžusius grybautojus bei čempionato svečius vaišingai pasitiko grybavimo čempionato organizatoriai, Marcinkonių dainininkai ir smagūs muzikantai. Su liaudiškomis dainomis ir palaikymo komandų šūksniais sutikti grybautojai vaišinosi Marcinkonių kaimo moterų gamintais dzūkiškais skanėstais bei virta grybiene.

Šventėje –kultūros ir kulinarinio paveldo, grybų, linksmybių ir svečių gausa
Didžiausią Varėnos krašto šventę Varėna pasitiko kaip ir kasmet pasipuošusi. Tai pajuto ir gausūs šventės svečiai. Važiuoti ir pėsti jie rinkosi į miesto parką, kuriame nuo pat ryto linksmai šurmuliavo tautodailininkai, kiemelių šeimininkai, dainininkai ir šokėjai, prekybininkai.
Šventinė nuotaika sklandė visame mieste. Jo centre, šalia savivaldybės, buvo įrengta mažoji scena, kurioje visą dieną skambėjo muzika ir dainos, sukosi poros.
Vilniečiams, kurie norėjo apsilankyti Grybų šventėje, o automobilius palikti namie – labai pasisekė, jie galėjo vykti Grybų traukiniu. Iš sostinės į Varėną pajudėjusiame Grybų traukinyje, kaip ir kitų tą dieną vykusių iš Vilniaus į Varėną ir atgal, bilietas kainavo perpus pigiau. Na, o šventės šeimininkai pasirūpino, kad kelionė traukiniu neprailgtų. Keleivių traukinyje laukė nuotaikinga muzika, dainos ir dzūkiškos vaišės. Praėjusiais metais iš Vilniaus į Grybų šventę keliaujančius svečius buvo tikėtasi susodinti į 4 vagonus, tačiau tilpo ne visi, todėl šiemet sąstatas buvo pailgintas dar keliais vagonais. O kad linksmybės nebūtų nutrauktos per anksti, buvo numatytas papildomas vėlyvas traukinio į Vilnių maršrutas – paskutinis traukinys iš Varėnos išvyko tik 22 val.
Atvykusius traukiniu į Grybų šventę pasitiko ir lydėjo kojūkininkai ir smagūs muzikantai.
Varėnos miesto parkas tądien tapo tarsi miestu mieste, kuriame buvo galima orientuotis pagal Baravykų, Makavykų, Voveraičių ir kitus „grybiškus“ gatvelių pavadinimus.
Šventėje apsilankiusius maloniai nustebino ne tik grybų, kultūros ir kulinarinio paveldo gausa. Šventėje vyko daugybė šventinių renginių. Šiemet scenoje skambėjo tarmiška visų Lietuvos regionų šnekta.
Gausius šventės svečius ir varėniškius pasveikino Varėnos rajono savivaldybės meras Vidas Mikalauskas. „Sveikinu visus varėniškius ir svetelius, atvykusius iš visų Lietuvos regionų. Grybų šventė – tik simbolinis pavadinimas. Tai kartu ir derliaus šventė, padėkos šventė visiems darbštiems dzūkams, kurie negailėdami jėgų ir įveikdami įvairias gamtos stichijas, šiemet vėl pripildė aruodus. Džiaugiuosi, šventėje galėdamas visus apsveikinti. Išskirtinai noriu padėkoti mūsų krašto žmonėms, kurie kiekvienais metais sukuria gerą nuotaiką ne tik sau, bet ir gausiems grybų šventės svečiams. Kviečiu Jus visus aplankyti mūsų seniūnijų kiemelius, kuriuose simboliškai atsispindi visas Varėnos kraštas. Visiems – ir svečiams, ir varėniškiams, linkiu geros nuotaikos, gražaus bendravimo ir nuotaikingos šventės“,–linkėjo rajono vadovas.
Jubiliejinėje šventėje dalyvavo daugybė garbių svečių – Vyriausybės ir Seimo nariai, svečiai iš užsienio šalių ir iš kitų respublikos savivaldybių, kuriuos su varėniškiais sieja ne vienerių metų draugystė. Jie sveikino savivaldybės vadovus ir varėniškius su tradicine Grybų švente.
Dvyliktus metus šventėje su malonumu dalyvaujanti europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, pasveikinusi Varėnos rajono žmones tarmiškai, sakė, jog Grybų šventė – neabejotinai vienas iš pagrindinių Lietuvos kultūros renginių, į kuriuos visuomet malonu atvykti, nes čia visuomet svetingi ir nuoširdūs žmonės.
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, taip pat prabilusi savo krašto tarme, pasidžiaugė, kad varėniškiai ne tik grybais ir uogomis sotūs. Jie augina javus, spaudžia sūrius, kepa skanią grikinę babką. „Labai džiaugiuosi, kad Varėnos kraštas neša didelį indėlį į visos šalies žemės ūkį. Dėkoju rajono vadovams ir už tai, kad Varėnoje surengta tokia šauni šventė“.
Meras V. Mikalauskas V. Blinkevičiūtei ir V. Baltraitienei dovanų įteikė po krepšelį Čepkelių raiste surinktų spanguolių.
Geros šventinės nuotaikos visiems susirinkusiems linkėjo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.
Lietuviškai Grybų šventės dalyvius pasveikino ir antrąkart joje dalyvavęs Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorės pavaduotojas p. Robert Silberstein. Jis pasidžiaugė taip pat „susirgęs“ grybavimo liga, o varėniškiams linkėjo rasti daug pilvotų baravykų.
Lietuvišai sveikinimo žodį tarė ir Prenclau miesto (Vokietija) meras Hendrikas Zumeris.
Po šaunaus šventės atidarymo visi pabiro po miesto parke įrengtus seniūnijų kiemelius. Juose visą dieną koncertavo saviveiklininkai, buvo demonstruojami senieji dzūkų amatai ir verslai: verpiama, audžiama, liejamos žvakės, kalama geležis, drožiama iš medžio, pinami šiaudiniai dirbiniai, krepšiai iš balanų ir šaknų... Šių čia pat vietoje sumeistrautų gaminių bus galima nusipirkti, o demonstruojamų amatų – ir pasimokyti. Visa šventė kvepėjo dzūkiškais valgiais – kas norėjo, jų galėjo vietoje paskanauti arba nusipirkti lauktuvėms. Šventėje be abejonės buvo galima nusipirkti šviežių, sūdytų, džiovintų ar konservuotų grybų, įvairiausių gaminių iš miško uogų.
Gražus šventės akcentas - medžio skulptūrų aukcionas, kurio metu buvo galima įsigyti labiausiai patikusią šventės metu organizuotose medžio drožėjų varžytuvėse sukurtą skulptūrą.
Nuo pat ankstyvo ryto medžio drožėjų varžytuvėse dalyvavę penki žinomi Lietuvos medžio drožėjai savo dirbinius sėkmingai pardavė popiet vykusiame aukcione. Alytiškis Saulius Lampickas sukūrė skulptūrą „Namų sergėtojas“, alytiškis Artūras Zienka – skulptūrą „Gražioji musmirė“, druskininkietis Gintautas Akstinas – skulptūrą „Ežiukas grybautojas“, ukmergiškis Rimantas Zinkevičius – skulptūrą „Meškiukas smaližius“, jurbarkietis Juozas Videika – skulptūrą „Grybautojas“.
Grybų šventėje vyko tautodailininkų ir amatininkų darbų mugės, gamtos kūrinių parodos, vaikus džiugino įvairiausios pramogos kiemelyje ,,Meistrų miestas“, įvairios sportinės varžybos. Koncertavo rajono vaikų, jaunimo ir pagyvenusių žmonių bei aplinkinių rajonų meno kolektyvai. Žiūrovai liko sužavėti tarmiška Lietuvos regionų teatrų programa „Metų laikai“, skirta K. Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms paminėti. Šie ir visi kiti vykstantys koncertai sumaniai įpinti į bendrą šventės vainiką ir buvo skirti kiekvienam.
Tądien linksmybių ir įspūdžių tikrai netrūko nei dideliems bei mažiems varėniškiams, nei gausiems miesto svečiams.

Į viršų