Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Patrioto - ūkininko Jaroslavo Banevičiaus ,,Laisvės kovų memorialas“ (skaityti)



Pasidalinkite su draugais:

Projekto parneris keitykla TOP EXCHANGE

Aprašymas

APIE MEMORIALĄ

Kol Lietuvos valdžia ir įvairios ekspertų komisijos daugiau kaip 27 metus diskutuoja kokį Memorialą statyti laisvės kovų įamžinimui, toks Memorialas, įsteigtas Jaroslavo Banevičiaus iniciatyva ir privačiomis lėšomis, jau beveik penkerius metus garsina Šiluvos regioną ir Tverijoniškės kaimą.

Memorialas iškilo avininkystės ūkio teritorijoje ir užima beveik trijų ha plotą. Jame įamžinti ir pagerbti patys reikšmingiausi XVIII a. pabaigos – XX a. vidurio Lietuvos laisvės kovų įvykiai ir jų dalyviai: pradedant 1794 m. ir 1863 m. sukilimų vadovais Tadu Kosčiuška, Zigmantu Sierakausku, Konstantinu Kalinausku, 1865 -1904 m. lietuvybės žadintojais knygnešiais, pokario partizaninio pasipriešinimo dalyviais. Išskirtinai pažymėti ir dvasininkai, tragiškai nužudyti vyskupai – kovotojai už tikinčiųjų teises ir laisves. Memorialo idėją atskleidžia Šlovės ir Gėdos alėjos ir Atminties siena su daugiau nei 100 nuotraukų, kuriose pagrindinė Memorialo tema – okupanto ir nenusilenkusios tautos pasipriešinimas.

Šlovės alėjoje lankytojus lydi 45 Laisvės kovų lyderių ąžuolinės skulptūros, sukurtos liaudies menininkų, Gėdos alėjoje rikiuojasi asmenys, organizavę ir įvairiais metodais siekę palenkti tautos pasipriešinimą: 1863 m sukilimo malšintojai, SSKP pagrindiniai ideologai ir Kremliaus talkininkai Lietuvoje.

Toks Memorialas vienintelis Lietuvoje, o galbūt ir Europoje – lietuvių tautos kančias ir atkaklų laisvės troškimą bei kovą apibendrinantis paminklas, kuris apie laisvės kovotojų idealizmą ir tragizmą kalba meno kalba.

Memorialas savotiškas Ritos ir Jaroslavo Banevičių dvasios kūrinys, teikiantis jiems dvasinio džiaugsmo ir išskirtinės gyvenimo prasmės, kuri nėra atsitiktinė. Tai jo kūrėjų samoningos ilgalaikės ir kryptingos veiklos rezultatas. Rita Banevičienė gydytoja, tremtinių ir politinių kalinių duktė, sveikatos švietimo knygų sudarytoja, Jaroslavas Banevičius inžinierius, politikas, visuomenininkas, laikraščių „Tremtinys“, „Vasario 16”, “Tautos kelias”, “Europa” ir kt. pirmasis redaktorius ir redaktorius, knygų leidėjas, „Tremtinio klubo“ vienas steigėjų.

Stebint šį kūrinį sunku patikėti, kad tai vieno žmogaus, vienos šeimos pastangų rezultatas, pradedant pačia idėja, jos užpildymu konkrečiomis žiniomis, aprūpinimu medžiagomis skulptūroms, darbų organizavimu ir projekto finansavimu.

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį Ritos ir Jaroslavo Banevičių Memorialas švenčia įtaigiai kalbėdamas apie Laisvę ir kovotojus už Laisvę. Laisvei kviečiantis, patriotizmą, socialumą žadinantis ir kartu liudijantis, ką gali nuveikti atskiras žmogus, jei jis rūpinasi ne tik savimi.

Į viršų