Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Kaimo reikalų komitetų pirmininkų susitikimas bendros žemės ūkio politikos reformos klausimais (skaityti)



Pasidalinkite su draugais:

Projekto parneris keitykla TOP EXCHANGE

Visos šio objekto panoramos: Įvykiai Lietuvos Respublikos Seime (15)

Aprašymas

Seime vykusiame Europos Sąjungos valstybių narių parlamentų kaimo reikalų komitetų pirmininkų ir Europos Parlamento atstovų susitikimo antrojoje dalyje pagrindinis dėmesys skirtas Europos šalių smulkiųjų ūkininkų problemoms.

Apžvelgusi smulkiųjų ūkių raidos bruožus ir statistiką Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto direktorė dr. Rasa Melnikienė pažymėjo, kad pastaruoju metu ES šalyse sumažėjo smulkiųjų ūkių skaičius, įsivyravo ūkių stambėjimo tendencijos. Tačiau pranešėja atkreipė dėmesį, kad smulkiuosiuose ūkiuose efektyviau dirbama žemė, juose gaminamas aukštos kokybės, vietinis, šviežias maistas, puoselėjimas kultūrinis paveldas, tradicijos. Smulkieji ūkininkai yra darbdaviai ne tik sau, bet ir kitiems, ypač – moterims (moterų darbas plačiau naudojamas smulkiuosiuose ūkiuose). Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto vadovė paragino politikus aktyviau naudoti smulkiųjų ūkių potencialą, nes, jos žodžiais, „mažas yra išmanus“.

Asociacijos „European Coordination Via Campesina“ koordinacinio komiteto narė Hani van Chėl (Hanny van Geel), kalbėdama apie bendrąją žemės ūkio politikos reformą (BŽŪP) sakė, kad nors po ilgų ir sudėtingų derybų dėl BŽŪP yra pasiekta pažanga, tačiau, anot jos, pakeisti tik nereikšmingi visos sistemos, labai nepalankios smulkiesiems ūkininkams, elementai.

H. van Chėl teigimu, dabartinė ekonominė sistema, kurios pagrindinis tikslas – pelnas, neatneša naudos nei žmonėms, nei aplinkai. „Taikant šį modelį visiškai nevykdomi įsipareigojimai gaminti sveiką maistą prieinamomis kainomis“, – sakė pranešėja.

H. van Chėl ir jos bendraminčių nuomone, „sutrikusios maisto tiekimo sistemos kryptį galima pakeisti tik visiškai pertvarkius maisto ir žemės ūkio politiką bei praktiką“. „Maisto sistemą būtina sukurti iš naujo remiantis apsirūpinimo maistu savarankiškumo principais, tautų teise demokratiškai suformuoti apsirūpinimo maistu ir žemės ūkio sistemas, nekenkiant kitiems žmonėms ir aplinkai“, – kalbėjo pranešėja.

Asociacijos VIVA SOL valdybos pirmininkas, ūkininkas Valdas Kavaliauskas papasakojo apie savo prieš 8 metus Dzūkijos Dargužių kaime įkurtą ir sėkmingai veikiantį šeimos ūkį. Ūkininkas gamina sūrius, organizuoja jų pardavimą, be to, nemažai dėmesio skiria kaimo bendruomenės visuomeniniam gyvenimui.
V. Kavaliauskas, apžvelgdamas smulkiųjų ūkių plėtros iššūkius, minėjo žmonių pasitikėjimo savimi, savivertės, motyvacijos, kvalifikacijos svarbą, ūkio finansavimo ir žemės prieinamumo problemas. Jo nuomone, taip pat būtina skirti didesnį dėmesį smulkiesiems ūkiams, mažinti administracinę naštą, labiau orientuotis į gamybą, užtikrinti gerą agrarinę ir aplinkos apsaugos būklę.

Jolanta Anskaitienė

Rimas Rudaitis

Į viršų