Flash panorama Flash panorama

Raseinių bažnyčia Skaityti

[F11 - Pilnesnis ekranas] ( + Shift / - Ctrl )
Daugiau panoramų galite rasti čia
 
Valiutos keitimas Vilniuje

Bazilikinė, kryžminio plano, trijų navų bažnyčia stovi į rytus nuo miesto centro, ant kalnelio, 1898 m. akmenų ir plytų mūro tvora aptvertame šventoriuje ir ypač įspūdingai atrodo įvažiuojant į Raseinius iš vakarų – nuo Klaipėdos pusės. Kartu su dominikonų vienuolynu tai vienintelis išlikęs dar XVIII a. menantis Raseinių senamiesčio fragmentas.

Manoma, kad pirmoji bažnyčia Raseiniuose pastatyta 1416-1421 m. Raseinių klebonija pirmą kartą minima 1475 m. Lemiamas lūžis bažnyčios istorijoje įvyko 1642 m. rugpjūčio 22 d., kai Žemaičių vyskupas Jurgis Tiškevičius davė leidimą prie parapijos bažnyčios įkurti dominikonų vienuolyną. 1663 m. dominikonai pastatė (teisingiau pristatė prie senosios bažnyčios mūrinės Bilevičių koplyčios) pirmąją nuosavą medinę bažnyčią, o 1682 m. ir dviaukštį medinį vienuolyną. 1708 m. bažnyčia konsekruota. Dabartinė bažnyčia baigta statyti 1776-1783 m. pagal architekto, tuometinio vienuolyno prioro Liudviko Grincevičiaus (†1783 m., palaidotas Raseinių bažnyčioje) projektą. Lygiagrečiai su bažnyčios statyba, kilo ir naujo mūrinio vienuolyno sienos (užbaigtas 1778 m.).

1886 m. vienuolynas uždarytas, o bažnyčia perduota pasauliečiams kunigams. 1932-1940 m. bažnyčia ir vienuolynas vėl priklausė vienuoliams dominikonams. Bažnyčia ir vienuolyno pastatai labai nukentėjo 1944 m. vasarą mūšių metu. Bažnyčios vidus remontuotas 1956 m. ir naujai dekoruotas apie 1980 m. 1998-2000 m. į Raseinius buvo sugrįžę vienuoliai dominikonai.

Bažnyčioje esantis penkių medinių altorių ansamblis sukurtas XIX a. II pusėje: didysis pastatytas 1857 m., o Švč. Mergelės Marijos Rožinio ir Jėzaus Nazariečio altoriai 1859 m. Kiti du šoniniai altoriai paprastesnių ir lakoniškesnių architektūrinių formų. Kairėje pusėje yra altorius su Šv. Onos paveikslu. Dešinėje pusėje esančiame altoriuje įkomponuota Švč. Mergelės Marijos tamsios tapybos, vadinamo bizantinio tipo Čenstakavos paveikslo kopija. Zakristijoje saugoma vertinga skulptūrinė Nukryžiavimo kompozicinė grupė su Sopulingąja Marija ir Šv. Jonu evangelistu.

Bažnyčios sienose yra keletas epitafinių lentų, liudijančių, kad rūsiuose XIX a. buvo palaidoti Laurinavičiai. Po bažnyčia buvo net šešios atskiros rūsių patalpos, kuriose laidoti bažnyčios geradariai Stankevičiai – Bilevičiai, taip pat Puzinų, Žičkų giminių bajorai. Dar viena skulptoriaus Broniaus Pundziaus sukurta memorialinė lenta skirta bažnyčios vargonininkui Ignui Lukošiui (1863-1942). Vienuolyno pastate dabar įsikūręs Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Raseinių skyrius – depozitariumas.

Jonas Brigys

Pasiųskite žinią draugams:

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai Visos teisės saugomos. UAB "Modernių elektroninių technologijų komunikacijos", © 2004