Quicktime panorama

Medvėgalio kalno panorama šiandien Skaityti

[F11 - Pilnesnis ekranas] ( + Shift / - Ctrl )
Daugiau panoramų galite rasti čia
 
Valiutos keitimas Vilniuje

Medvėgalis

Istoriniuose šaltiniuose Medvėgalis pradėtas minėti 1316 m. Čia stovėjusią pilį sudegino kryžiuočiai.

Medvėgalis - labiausiai virš jūros lygio pakilusi (234 m.) Žemaitijos aukštumos kalva (Šilalės r.). Tai ledyninės kilmės savitos ir kitur nepakartojamos konfigūracijos kalva. Pirmiausia tai didysis Medvėgalio kalnas. Pietryčiuose antrąją jo dalį sudaro Pilies kalvos, rytinėje Medvėgalio pusėje - Piliorių kalnelis, pietinėje - Alkakalnis. Minėta žemesnioji kalno dalis, nuo seno Pilies kalva vadinama, ne kas kita, o Medvėgalio piliakalnis, kuris turi gynybinius įtvirtinimus.

Šiaurinė kalvos dalis apie 50 m aukščio. Šlaitai statūs. Vakarinėje Pilies kalno dalyje, 10 m. žemiau viršūnės, yra apie 50×30 m didumo pakopa stačiais 10 m aukščio šlaitais. Viršuje - 120×50 m dydžio ovali, viduryje kiek iškilusi aikštelė. Jos galuose - pylimai. Pietrytiniame šlaite, apie 16 m žemiau aikštelės, piliakalnį juosia pylimėlis.

Medvėgalio piliakalnio pietvakarinėje papėdėje rasta I mūsų eros tūkstantmečio gyvenvietės likučių. Nustatyta, kad Pilies kalne XIV a. pradžioje būta medinės pilies (istoriniuose šaltiniuose - Medenvagen). Ši pilis buvo puolama 1316 m., kai kryžiuočiai plėšikavo Medininkų srityje, tačiau liko nepaimta. Senovinė gyvenvietė buvo įsikūrusi piliakalnio pietvakarinėje papėdėje. Piliakalnio šiaurės rytinėje dalyje - pelkė, per kurią buvo nutiesta kūlgrinda.
Šį piliakalnį gaubia daugybė legendų ir padavimų. Keletas iš jų paaiškina piliakalnio vardo atsiradimą. Anot vieno, taip pavadintas dėl to, kad piliakalnio požemiuose užmūrytas žemaičių kunigaikščio draugo kunigaikščio Danilo pagalbininkas Medvedis su savo sėbrais. Jie, per jėgą patekę ant piliakalnio, kurio viršuje nuo amžių dievams ugnį kurstė vaidilutės ir kur buvo uždrausta pasirodyti vyrams, jėga bandė išsivesti gražiausiai iš jų dainuojančią vaidilutę - Dainorą. Už tai jie buvę įvilioti į spąstus ir nubausti.

Kita legenda pasakoja, kad piliakalniui Medvėgalio vardas prigijęs po to, kai joje apsuptus pilies gynėjus išgelbėjusios dvi narsios šio krašto mergelės. Jos žinojusios kelią per kūlgrindą. (Ją mūsų protėviai dažniausiai įrengdavo žiemą. Kai pelkės, ežerai užšaldavo, sukraudavo žmonės ant ledo akmenis. Ledui ištirpus, akmenys nugrimzdavo į dugną. Toks kelias būdavo žinomas tik nedaugeliui minėtos vietovės žmonių). Kai reikėjo nuspręsti, kas eis pranešti kitose pilyse esantiems gynėjams apie Medvėgalio apsiaustį, merginos pasakiusios "Mudvi galem". Išėjo ir pakvietė pagalbą. Priešų kėslai buvo sužlugdyti, o piliakalnį išsigelbėjimo garbei imta vadinti pagal drąsų tų merginų pareiškimą, kuris vėliau tapo Medvėgaliu.

Iš http://www.countryside.lt/

Pasiųskite žinią draugams:

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai Visos teisės saugomos. UAB "Modernių elektroninių technologijų komunikacijos", © 2004