Quicktime panorama

Utgrävning av kyrkoruiner vid Dubingiai slottskulle

GPS: N55o03.319'   E025o26.419'

[F11 - Pilnesnis ekranas] ( + Shift / - Ctrl )
Fler panaraman
 
Valutaväxling i Vilnius

Dubingių piliavietė yra Molėtų rajone, Dubingių miestelyje, Asvejos ežero krante. Dabar tai didelis apie 500 m ilgio ir iki 200 m pločio pusiasalis – kalva, seniau buvusi sala. Dubingių žemės vardas rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1334 m aprašant Livonijos ordino puolimą. Čia tebėra išlikę buvusių XVI-XVII a. Radvilų rūmų ir evangelikų reformatų bažnyčios griuvėsiai. Dubingių pavadinimas buvo Radvilų kunigaikštiško titulo (Radvilos, Dubingių ir Biržų kunigaikščiai) sudedamoji dalis. Ypač dažnai pilis minima kalbant apie Barborą Radvilaitę. 1547 – 1548 m., po santuokos su karaliumi Žygimantu Augustu, ji Dubingių pylyje praleido beveik pusmetį, iš čia rašė laiškus karaliui, ją dažnai lankė Mikalojus Radvila Rudasis. Pilies teritorijoje buvusi evangelikų reformatų bažnyčia prisimenama tyrinėjant Lietuvos reformacijos istorija.

XVII a. antroje pusėje, pagrindine Radvilų pilimi tapus Biržams, prasidėjo Dubingių nuosmukio laikas. Iki 1730 m. Dubingių evangelikų – reformatų bendruomenė sunyko. Neprižiūrimi rūmų ir bažnyčios pastatai iro. 1735 m. bažnyčios stogas ir medinės vidaus konstrukcijos buvo sudegintos žaibo. Vėliau, XIX a., bažnyčios ir rūmų pastatai buvo ardomi plytoms. 1808 m Dubingius nusipirko Mykolas Tiškevičius, bet to meto planuose piliavietės vietoje pažymėta tik buvusių pastatų griuvėsių vietos, o visa likusi teritorija yra dirbami laukai ir šienaujamos pievos. Visgi pilies ir bažnyčios griuvėsiai dar pavaizduoti 1878 m. N.Ordos litografijoje, kur jie matomi iš pietvakarių pusės, nuo kito Asvejos ežero kranto. Litografijoje matyti apgriuvusi bažnyčia,  apgriuvę, kelių aukštų, be stogo rūmai, šalia stovi apiręs rūmų bokštas. Tolimesnė Dubingių krašto istorija susijusi jau ne su pilimi, bet su Dubingių miestelio gyvenimu.

Pasiųskite žinią draugams:
 upp

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai Visos teisės saugomos. UAB "Modernių elektroninių technologijų komunikacijos", © 2004