Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Reškutėnų Šv. Izidoriaus bažnyčia (skaityti)



Garso fonas: Choir ,,Exaudi", cond. Vilimas Norkūnas.

Pasidalinkite su draugais:

Projekto parneris keitykla TOP EXCHANGE

Aprašymas

Reškutėnų kaimo gyventojai priklausė Kaltanėnų parapijai. Po pirmojo pasaulinio karo grįžę į Reškutėnus du jauni vyrai Vincas Lapėnas ir Vincas Petkūnas organizavo bažnyčios statybą.

Abu Vincai pirmiausiai nuvyko į Kaltanėnus pas kun. Aleksandrą Mikailą, kuris išgirdęs vyrų norą statyti Reškutėnuose bažnyčią, atsakė:,,...Skaldyti parapijos neleisiu."

Tuomet vyrai pradėjo dairytis pritarėjų. 1922 m. rugsėjo mėn. V.Lapėnas susitiko Juozapą Martinkėną (vėliau ilgus metus buvo bažnyčios varpininkas) ir prikalbėjo jį skaldyti akmenų bažnyčios pamatams.

Prisidėjo ir daugiau vyrų. Kurmiškėje, Urbonų laukuose buvo daug didelių akmenų. 1922 m. vėlų rudenį bažnyčios pamatai jau buvo baigti. V.Petkūnas su padėjėju Augustu Nemeika žiemą suorganizavo aukų rinkimą. Aukas jie rinko pinigais ir statybinėmiss medžiagomis. Aplankė Palūšės, Kaltanėnų, Ceikinių , Švenčionių, Švenčionėlių ir Linkmėnų parapijų kaimus bei vienkiemius.

1923 m. rudenį jau buvo sumontuotos bažnyčios sienos , uždengtas stogas , įstiklinti langai. Kunigas Mikaila, atvažiavęs iš Kaltanėnų, stebėjosi tokiu greitai vykstančiu darbu ir nuoširdžiai pritarė statybai.

Tų pačių metų rudenį V.Petkūnas Vilniuje, ,,magazine" užtiko didelę, gražiais rėmais Aušros Vartų Dievo Motinos kopiją (autorius M.Leontjevas), kurią atvežęs pakabino ją tuščioje bažnyčioje. Jau spalio mėn. Reškutėnų žmonės vakarais pradėjo rinktis ir melstis. Kadangi varpo dar nebuvo, tai pamaldoms duodavo ženklą Reškutėnų skerdžius savo ilga triūba, kuri dabar saugoma Reškutėnų muziejuje..

Reškuteniškiu prašymu Kaltanėnų klebonas kreipėsi į Vilniaus Vyskupiją , kad būtų įsteigta filiją.

1924 m. birželio 24 d. vyko bažnyčios pašventinimas. Iškilmėse dalyvavo kunigai: Kaltanėnų klebonas A.Mikaila, Palūšės kunigas P.Prunskis ir Ceikinių kun.Užumeckis. Bažnyčią šventino seniausias amžiumi Palūšės klebonas. Žmonių susirinko tiek, kad net netilpo bažnyčioje...

Arkivyskupas Romualdas Jalbzykovskis pirmą kartą į Reškutėnus atvyko su kanoniška vizitacija 1927 m.

Svečią sutiko minios žmonių. Gražus jų giedojimas, nuoširdus pamaldumas Vyskupą sužavėjo...

Nepaprastai gaila, kad kaimuose sumažėjo gyventojų ir nėra Reškutėnuose kunigo. Parapiją aptarnauja Švenčionių bažnyčios kunigas

2016 10 11 V. Lapėnienė

Į viršų