Dusmenų Šv. apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčia (skaityti)
Garso fonas: Dovile Savickaite
Įdomi ir nekasdieniška Dusmenų praeitis bei šimtmečių kelias. Dusmenų vardas pirmą kartą paminėtas 1493 m. Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Aleksandro aktuose. 1523 m. čia jau buvo dvaras. Dvaras priklausė Mikalojui Kiškai, vėliau jį įsigijo Lietuvos kancleris Kristupas Pacas. 1667 m. Kristupas Pacas Dusmenų dvarą užrašė Pažaislio vienuoliams kamalduliams.
Žinoma, kad XVIII – XIX a. Dusmenų dvare veikė geležies liejykla. Geležis čia buvo gaminama iš vietinės balų rūdos. 1744 m. kamalduliai Dusmenyse pastatė koplyčią. 1823 m. pastatyta bažnyčia, kuri stovi ir dabar. Tai vietinės reikšmės architektūrinis paminklas. Jau 1888 m. čia buvo atidaryta rusiška pradžios mokykla. Lotyniškos abėcėlės, skaityti ir rašyti lietuviškai vaikus mokė “daraktoriai“. Tokia padėtis gyventojų netenkino. Ėmė stipriai reikštis lietuvių tautinis atgimimas. 1905 m. Dusmenyse buvo surengtas gausus mitingas ir demonstracija. Anticarines revoliucines nuotaikas čia daugiausia skleidė Mikas Petrauskas, kurio tėvai tuo metu gyveno Dusmenyse. 1918 m. jau veikė lietuviška pradžios mokykla. 1926 m. – atidaryta pašto agentūra. Dusmeniškiai aktyviai dalyvavo 1863 m. sukilime.
Nepriklausomybės kovų metais ypač išgarsėjo Dusmenų partizanai. Okupacija, karas ir pokario sunkumai sutrikdė natūralią bažnytkaimio raidą, sukiršino jo gyventojus. Už paramą miško broliams 25 metams buvo nuteistas Dusmenų klebonas Jonas Žvinys. Iš Intos lagerių jis grįžo tik po 10 metų.
Sovietinėje okupacijoje Dusmenys tapo Daugų rajono apylinkės centru. Čia veikė pradžios mokykla, felčerinis – akušerinis punktas (nuo 1955 m.), parduotuvė (nuo 1947 m.), biblioteka (nuo 1948 m.), kultūros namai(nuo 1960 m.), ryšių skyrius (nuo 1950 m.). Pagal 1972 m. būklę Dusmenų apylinkei, kurios ribos daugmaž sutapo su parapijos ribomis, priklausė 24 kaimai.
Šiuo metu Dusmenų kraštą sudaro 18 didesnių ir mažesnių kaimų. Čia gyvena apie 550 gyventojų. Dusmenyse veikia pradinė mokykla, biblioteka, paštas, kultūros namai, sveikatos punktas, parduotuvė. 2003 m. vasario 18 d. Trakų savivaldybėje įregistruota Dusmenų kaimo bendruomenė “Dusmena“.
Su Dusmenų kraštu vienaip ar kitaip susiję nemažai žymių žmonių. Vieni jų čia gimė ir augo, kiti - gyveno ir dirbo, dar kiti atvažiuodavo aplankyti giminaičių ir pailsėti. Dusmenyse gyveno šviesios asmenybės Jonas ir Juozapota Petrauskai, davusios Lietuvai du muzikos galiūnus: Miką ir Kiprą Petrauskus. Tėvas Jonas Petrauskas net 15 metų vargonavo Dusmenų bažnyčioje, čia sukūrė lietuvišką bažnytinį chorą bei subūrė orkestrą. Žymus kompozitorius, pirmosios lietuviškos operos “Birutė“ autorius Mikas Petrauskas ir garsus dainininkas Kipras Petrauskas dažnai lankėsi Dusmenyse. Abu jie yra vargoninkavę Dusmenų bažnyčioje. Žymių muzikų tėvai palaidoti šios bažnyčios šventoriuje. Čia, šalia tėvų, buvo palaidotas ir Mikas Petrauskas, bet 1969 m. jo palaikai pervežti į Vilnių, į Rasų kapines.