Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Viduklės Šv. Kryžiaus bažnyčia (skaityti)



Garso fonas: SCHOLA GREGORIANA VILNENSIS, conductor Zivile Stonyte

Pasidalinkite su draugais:

Projekto parneris keitykla TOP EXCHANGE

Aprašymas

Bažnyčia yra Raseinių rajone, Viduklės miestelio centrinėje dalyje, pakilioje vietoje. Viduklės bažnyčia yra viena seniausių Žemaitijos šventovių. Pirmoji bažnyčia čia funduota dar 1416 m. LDK Didžiojo kunigaikščio Vytauto. XX a. antrojoje pusėje Viduklės vardą išgarsino čia 1976-1983 m. dirbęs kovotojas už tikinčiųjų teises kunigas Alfonsas Svarinskas.
Dabartinę bažnyčią 1801-1806 m. pastatė meistras Matas Diržinskas, nors galutinai ji buvo įrengta tik 1884 m. Apie 1912 m. bažnyčia įgavo istorizmo epochos atspindžių: priekyje ant stogo pastatytas neogotikinis bokštelis, šio stiliaus motyvais papuoštas frontonas. Bažnyčios šventkiemyje esančioje varpinėje kabo 1644 m. garsaus Vilniaus varpų liejiko Jono Breutelto nulietas, pasižymintis dainingu, giliu ir tauriu garsu, apie 500 kg sveriantis, seniausias Raseinių rajono varpas.

Iki 1850 m. iš prieš keletą metų uždarytos Raseinių pijorų vienuolyno bažnyčios į Viduklę atvežtas barokinis, drožiniais ir skulptūromis papuoštas Sopulingosios Dievo Motinos didysis altorius. Altorių puošia 10 skulptūrų: šešios šventųjų skulptūros retabulo apačioje ir keturi angelai, sėdintys viršuje. Didžiajame altoriuje nuo 1828 m. minimas Sopulingosios Dievo Motinos titulinis paveikslas, o nuo 1850 m. minimi du tokie paveikslai. Nuo 1845 m. antrame tarpsnyje buvo Šv. Kryžiaus atradimo, 1898 m. pakeistas kitu to paties siužeto paveikslu. 1964-1965 m. renovacijos metu dailininkas Vl. Čižauskas jį pakeitė dabartiniu mediniu krucifiksu su savo išlieta Nukryžiuotojo skulptūra.

Šoninių navų galuose įrengti neobarokiniai Šv. Antano ir Angelų Sargų altoriai taip pat ne naujai pagaminti, o sumontuoti iš senų altorių dalių. Jie ir sakykla, vargonų prospektas bei krikštykla sudaro eklektinio pobūdžio, bet harmoningą neobaroko stiliaus įrenginių grupę. Chore 1883 m. pastatyti garsaus vargonų meistro I. Radavičiaus darbo vargonai, iš kurių išlikęs tik prospektas. 1910 m. pabaigoje ar 1911 m. pradžioje apsidės sienų languose įstatyti dailininko V. Pšybytniovskio (V. Przybytniowski) sukurti spalvingi vitražai „Gerasis Ganytojas“ ir „Motina Sopulingoji“.

Jonas Brigys

Į viršų