Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Šv. Dvasios bažnyčia (skaityti)Muzikinio kūrinio atlikėjas: Dalia Jatautaitė

Visos šio objekto panoramos: Šv. Dvasios bažnyčia (9)

Aprašymas

Dominikonų g. 8

Medinė Vilniaus Dominikonų arba Šv. Dvasios bažnyčia sudegė 1323 m. 1441 m. Kazimieras Jogailaitis pastatė mūrinę. Kunigaikštis Aleksandras 1501 m., ją perstatęs, atidavė dominikonams. Bažnyčia dar daug kartų degė. Gaisrų metu sudegė ir seniausi vargonai. Po 1748 m. gaisro dominikonai per 13 metų (1753-1770 m.) pastatė naują bažnyčią. Pagal J.K.Glaubico projektą jie sukūrė visiškai naują vėlyvojo baroko stiliaus interjerą bei pastatė naujus vargonus. Juos 1776 m. baroko stiliuje pagamino Adamas G. Casparini Pradžioje bažnyčios fasadą puošė du grakštūs bokštai, panašūs į Misionierių bažnyčios. Vėliau, vienuoliai, bijodami, kad šie nenugriūtų, juos išardė. Toks bažnyčios fasadas išliko ligi šiol. 1844 m. rusai vienuolyną uždarė, o bažnyčia vėl tapo parapine.

1812 m. prancūzai buvo įrengę ligoninę ir mirusiuosius laidojo požemiuose. Tai nėra maro aukos, kaip anksčiau buvo manoma. Palaikai yra natūraliai sudžiūvę, nes tam buvo tinkamos sąlygos. Motina su kūdikiu ant rankų yra imitacija, sukurta tvarkant palaikus. 1930-1932 m. studentai-medikai tvarkė rūsius ir daug lavonų sudėjo į karstus su užrašu JHS. Tie užrašai ant karstų išliko nuo 1774 m., kai čia buvo laidojami nusikaltėliai ir kaliniai. Nors palaikai buvo tvarkomi ne vieną kartą, tačiau
vietomis, didesnėse patalpose ir dabar guli krūvos griaučių. Manoma, kad už storų mūro sienų (pamatų) yra dar vienas toks pats požemis. Tačiau tai dar nėra ištirta. Šiuo metu į požemius niekas neįleidžiamas, kad nesutriktų ten nusistovėjęs mikroklimatas. 1957 m. man teko būti tuose rūsiuose ir matyti daugybę sudžiūvusių palaikų.

Bažnyčioje yra 16 altorių. Pamaldos čia visą laiką vyko ir vyksta tik lenkų kalba.

Popiežius Jonas Paulius II aplankė šią bažnyčią 1993 09 05. Nuo 1994 m. imta restauruoti vargonus. Buvo konservuojamos vargonų pažeistos medinės dalys.

Vytautas Šiaudinis

Į viršų