Svetainėje naudojami slapukai sklandžiam jos veikimui, naršymo patirties gerinimui, rinkodarai. Daugiau apie naudojamus slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje

Viešpaties Jėzaus bažnyčia (skaityti)Garso fonas: Gregorian chant studio of Šiauliai Cathedral, leader Diana Astrauskiene

Pasidalinkite su draugais:

Projekto parneris keitykla TOP EXCHANGE

Visos šio objekto panoramos: Viešpaties Jėzaus bažnyčia (3)

Aprašymas

Antakalnio g. 27

Viešpaties Jėzaus bažnyčia ir Trinitorių vienuolynas pastatyti 1694-1717 m. J.K.Sapiegos lėšomis. Pagal P.Perčio projektą gausiai išpuošti figūriniais ir ornamentiniais lipdiniais. Bažnyčios ir vienuolyno ansamblį statė ir dekoravo meistrai, atvykę iš Italijos. Čia dirbo Komaskų mokyklos atstovai, geriausi pasaulyje stiuko lipdybos kūrėjai. XVII a. viduryje į Lietuvą atvyko stiuko meistrai Dž. Marija Galis ir Pietro Pertis su broliais Antonijumi Giovaniu ir Karlu, Stefano Perčio sūnumis. P.Pertis apsigyveno Lietuvoje, sukūrė šeimą ir po mirties čia buvo palaidotas.

Trinitorių vienuolyno bažnyčia Vilniuje - vėlyviausias Lombardijos meistrų kūrinys Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Ši kupolinė rotondos tipo bažnyčia statyta Romos trinitorių bažnyčių pavyzdžiu. Jų autorius - architektas F.Barninis. Bažnyčios angoje stovėjo angelas, kuris laimino trinitorių vienuolį ir jo išpirktą belaisvį. Tai - vienuolijos simbolis. Menininkas P.Pertis, dekoravęs Šv. Petro ir Povilo bažnyčią, ir šią bažnyčią labai puošniai įrengė.

1700 m. popiežius Inocentas XII padovanojo Vilniaus Trinitoriams medinę Kristaus statulą ,,Ecce Homo", kuri išgarsėjo stebuklais neva, skulptūrai augę plaukai.

Išganytojo bažnyčios keturis altorius puošė P.Smuglevičiaus paveikslai. 1864 m. bažnyčią rusai pavertė Šv. Archangelo Michailo cerkve. Kristaus statula buvo perkelta į Šv. Petro ir Povilo bažnyčią. 1744 m. bažnyčioje į sieną buvo įmūrytas puošnus marmurinis paminklas - LDK maršalkos, bažnyčios fundatoriaus sūnaus Aleksandro Sapiegos antkapis. 1864 m. rekonstruojant bažnyčią, šis paminklas ir daug interjero puošybos elementų buvo sunaikinta. 1919 m. bažnyčia buvo grąžinta katalikams, ji tapo karo ligoninės bažnyčia. Po Antrojo pasaulinio karo bažnyčia, stovėjusi kareivinių zonoje, buvo paversta karo mokyklos sandėliu. Tik 1975 m. Rygos karinė apygarda buvo priversta ją paremontuoti. Buvo uždengtas skardinis stogas, įstatyti nauji langai, perdažytas fasadas, tačiau šildymas taip ir nebuvo įvestas. Rusų kariuomenei išsikrausčius iš Lietuvos, vienuolynas ir bažnyčia atiduoti tikintiesiems. 1993 07 16 čia įkurta Kunigų seminarija. 1998 m. Jeruzalėje, pastačius naują kunigų seminarijos pastatą, vienuolyne įsikūrė Šv. Jono Kongregacija.

2000 m. bažnyčia atšventinta.

Vytautas Šiaudinis

Į viršų